Tadeusz WICHEREK
Tadeusz WICHEREK
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w 1986 roku brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth.
W 1986 roku został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 roku zrealizował świat na księżycu Haydna w Theather fur Kinder w Hamburgu oraz napisał i zrealizował dla tego teatru musical Hilfe die Herdmans kommt. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych.
Od 1990 roku podjął pracę jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą Idomeneo zainugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 11 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz festiwalach mozartowskich w Wiedniu i Holandii.
Od 1991 do 1995 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał również kilka płyt CD z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną. W 1999 roku objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej.
Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej zrealizował pierwsze polskie nagranie całej Pasji wg św. Jana Bacha, a w sezonie artystycznym 2000/2001 nagrał i wydał cztery płyty - Kolędy i pastorałki, koncerty fortepianowe e-moll op. 11 Chopina i d-moll op. 30 Rachmaninowa z 14-letnim solistą chińskim Wen Yu Shenem oraz Swing meets Symphony z kwartetem jazzowym Tomasza Bielskiego ( rejestracja koncertu w Filharmonii Narodowej w roku jubileuszowym 100-lecia jej istnienia).
Tadeusz Wicherek ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych , od wczesnego baroku do utworów współczesnych; jedyny polski, a prawdopodobnie i europejski dyrygent, który ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień i Carintischer Sommer Festival (Austria). Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Centralnej.
Od 1990 roku jest również dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech.